pirmdiena, 2025. gada 14. aprīlis

Kultūrpārgājiens Bauska - Bornsminde - Kaucminde


Nākamais Rosmes bibliotēkas rīkotais kultūrpārgājēju ceļojums notiks 24.maijā. Startēsim Bauskā pkst. ~`10.30 (tiešus pulksteņus un vietu vēl precizēsim) un dosimies pa Lielupes kreiso krastu uz Bornsmindi un Kaucmindi. Muižas ar senu un jaunāku vēsturi, bijušu, zudušu un cerībā uz atjaunotu greznību. Muižas ar dažādu liktens gājumu. Ar dažādu tagadni. Skatīsim arī Bornsmindes klintis un parku, ko mūsdienās dēvē arī par Ziedoņu parku. Līdztekus muižām vērosim arī dabas daili - Lielupes plūdumu un tās sākumu, satekot Mūsai un Mēmelei.

Kopumā noiesim aptuveni 16-18 km. Pusdienu tiesu ņemam līdzi.

Dalība pārgājienā - bezmaksas. Pieteikšanās un sīkākas ziņas - 27811297


Mazliet no rakstiem par vietām, ko skatīsim - 

Par Bornsmindi vietnē Zudusī Latvija vēstīts:

"Pirmais Bornsmindes muižas īpašnieks bija Josts fon Heidens, kuram 1462.gadā to izlēņo Livonijas ordeņa mestrs Johans fon Mengdens - Osthofs. No 15. gadsimta beigām līdz 1920. gadam muiža bija Šepingu dzimtas īpašumā un no 1499. gada līdz 1868. gadam to mantoja dēls no tēva. Pēdējais muižas īpašnieks līdz 1920.gadam bija valsts padomnieks Vladimirs fon Šepings. Sākotnējā apbūve veidojusies pie Lielupes un pirmo mūra dzīvojamo māju uzcēla 1590. gadā, kur pašreiz atrodas galdniecība. Ap 1763. gadu uzcēla jauno kungu māju pašreizējā vietā - vienstāvīga mūra ēka baroka stilā. Laikā no 1805. - 1806. gadam to pārbūvēja pēc arhitekta Pjetro Pončini projekta vēlā klasicisma stilā un tā ieguva divstāvīgu apjomu. Parādes pagalma abās malās uzbūvēja kalpu ērbērģus, bet noslēgumā kūti un tālāk staļļus. Ap 1880. gadu kungu māja tika vēlreiz pārbūvēta, iegūstot tolaik modē nākušo neogotisko izskatu un torni. 1962. gadā to pārbūvēja pēdējo reizi un ēka iegūst pašreizējo izskatu, zaudējot fasāžu apdari un pēdējos interjeru apdares elementus. 19. gadsimta sākumā sāka veidot parku un dārzu, kura pusē atradās arī siltumnīcas. Lielupes krastā izveidoja ainavu parku ar liepu alejām, kuru 19. gadsimta otrā pusē pārveidoja kā dendroloģisko parku. Tā tālākajā galā bijis ķīniešu tējas paviljons un pašreiz atrodas Otrā pasaules kara karavīru kapi. Aiz saimniecības ēkām, pāri Lielupei, redzams Jumpravmuižas parks ar mākslīgajām pilsdrupām. 1927.gadā muižā tiek atvērta Ziedoņu dārzkopības skola. 20.gadsimta 50. un 60. gados ēkā izvietotas Valsts Saulaines lauksaimniecības tehnikuma kopmītnes. No 1967. līdz 1992.gada vidum muižā bijusi tuberkulozes slimnīca. 1993.gada jūlijā Bornsmindes muiža nonākusi Rundāles pagasta pašvaldības īpašumā, 2000. gadā privatizēta. .."

Muižas parku dēvē arī par Ziedoņu parku, par kuru vietnē dziedava.lv varam lasīt, lūk ko:

"Lielupes krastā pie Ziedoņiem ir Bornsmindes pils ar muižas parku, kuru pēc mūsdienu vietas nosaukuma mēdz dēvēt par Ziedoņu parku. Viss Bornsmindes parks esot sena kapsēta, kas izmantota līdz 12.gadsimta.; tagad arheoloģijas piemineklis. Žurnālā "Latvijas Kareivis 1938.g." varam lasīt: "Bornsmindes pilī un bijušajā muiža mīt Zemkopības ministrijas uzturētā Ziedoņa dārzkopības skola. Pēdējai plaša koku audzētava, kuŗā audzē labākās augļu koku šķirnes, kā arī košuma krūmus un rozes. Siltumnīcās un brīvā dabā audzē vīna stādus. Ar loku un puķu stādiem ikgadus apgādā plašas apkārtnes iedzīvotājus. Liela vērība piegriesta arī biškopībai. Skolu 9 pastāvēšanas gados beiguši 175 audzēkņi." Padomju gados skolu pārcēla uz Kaucmindi, pārdēvējot par Saulaini, bet šī vieta saglabāja Ziedoņu vārdu. Mūsdienās Bornsmindes parks rūpīgi kopts netiek, aizaug ar krūmiem un tādējādi nav tik ērts pastaigām, taču vienlaikus tā tiek ļauts saglabāties retākām sugām, kurām labāk patīk ēnaināka un mitrāka vide, par piemēru minot reto un aizsargājamo sūnu sugu - plakanlapu porenīti, kas izskatās kā tādi zaļi daivaini un no stumbra atstāvoši zari ..."

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Virtuālā izstāde LaLiGaBa-2025

Dižākais Notikums latviešu literatūras jomā ik gadu ir LALIGABA. Iepriekšējā gadā labāko literātu nosaukšana un Lielās balvas pasniegšanas c...